هنر ارزان قیمت

هنر ارزان قیمت

دغدغه ی امروزم

چرا می‌نویسم؟

این سوالی ست که هر چند وقت یک بار باید از خودم بپرسم تا بتوانم به راهم ادامه دهم و جالب است که هر بار به دلیلی متفاوت از قبل این کار را انجام می‌دهم.

این روزها نوشتن برایم به این خاطر است که شدیدا دچار روزمرگی شده ام و نوشتن کمکم می‌کند تا در زمان هایی که بی حوصله ام، به لایه های عمیق روحی ام پی ببرم و حال خودم را بفهمم. به عبارتی دیگر این روزها با نوشتن است که سرپایم و اگر نبود قطعا درگیر اضطراب ها و درگیری های ذهنی فراوانی می‌شدم.

نوشتن وادارم می‌کند که کتاب بخوانم تا از لابه لای آن موضوعی برای نوشتن پیدا کنم و دایره ی لغاتم را گسترش دهم.

وادارم می‌کند تا به گذشته ام برگردم و درس های آن روزها را مرور کنم.

و وادارم می‌کند تا دفترچه های یادداشت قشنگی از شهر کتاب ها بخرم و یادداشت های روزانه ام را بنویسم و آخر شب متوجه شوم که روزم به بطالت گذشت یا درست از آن استفاده کردم.

حالا سوال این جاست که چرا نویسندگی؟ چرا هنری دیگر مثل نقاشی و سفالگری و خطاطی نه؟

دیشب پادکستی از شاهین کلانتری شنیدم که درآن به تفاوت نوشتن با سایر هنرها پرداخته بود و می‌گفت تفاوت اصلی نوشتن با دیگر هنرها در چیزی به نام زبان است. واژه ها! این واژه هایی که هر کدام از واج هایی تشکیل شده اند و خودشان می‌توانند جمله ها را بسازند

 و جمله ها پاراگراف ها را

و پاراگراف ها کتاب ها را

 و کتاب ها آدم ها را…

نوشتن هنر ارزان قیمتی ست و بر خلاف بقیه ی هنرها وسایل و ابزار چندانی نمی‌خواهد به علاوه من از این که سبک نوشتن هر کسی از دیگری متفاوت است لذت می‌برم و این را جادوی نوشتن می‌دانم که با یک کلمه ی ساده می‌توان متن هایی با حس های متفاوت نوشت.

خلاصه که نوشتن هنوز هم هنر مورد علاقه ام است و گستردگی آن وادارم می‌کند تا مشتاقانه تر بخوانم و ببینم و دست به قلم ببرم.

اگر اهل قلم و نوشتن هستید برایم بنویسید که چرا نوشتن را دوست دارید؟

نقل قول روز

«بگذار تا گذشته و حال را در آغوش خاطره، تنگ بفشریم و آینده را در آغوش گرم اشتیاق»

جبران خلیل جبران

2 Comments

  1. نوشتن را دوست دارم چراكه تنها چيزي است كه مي توانم يك روز كامل را بدون حتي دقيقه اي خستگي، با آن سپری کنم.
    اتفاقا دیروز بحثمون با نجمه توی کلاس سر همین: چرا می نویسم؟

    بلکا
    1. دقیقا! برای من هم همینطوره و نوشتن هیچ گونه خستگی برام نداره. تازه انگار خستگی هام رو فراری میده. من این متن رو با دیدن استوری های نجمه جان و پرسش و پاسخی که با بچه ها تو اینستاگرام داشتن نوشتم و ایده گرفتم😊✌

      sam@sam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.